Pensjonat / boksy / hotel dla koni

Wielu miłośników koni posiada własnego rumaka, ale niewielu z nich ma warunki na założenie przydomowej stajni, w której mógłby on zamieszkać. Dlatego też poszukują stajni świadczących usługi pensjonatu dla koni. Stajni takich jest wiele, od małych, przydomowych stajenek po duże ośrodki jeździeckie.  Różnią się między sobą infrastrukturą, personelem, rodzajem i wielkością boksów dla koni, pastwisk i oczywiście ceną świadczonych usług.  Jak więc wybrać  miejsce odpowiednie dla swojego konia? 

Przed podjęciem decyzji warto odwiedzić kilka miejsc i przyjrzeć się zarówno warunkom, w jakich koniom przychodzi mieszkać, jak i warunkom do uprawiania jeździectwa.
A na co zwrócić uwagę?

1. Stajnia

Miejscem, w którym koń będzie spędzał znaczną części doby, jest budynek stajni. Wyróżniamy kilka rodzajów stajni:

a. najczęściej spotykane to stajnie boksowe, z boksami wewnętrznymi 

Pencjonat dla koni; stajnia; boksy wewnętrzne  

lub zewnętrznymi (tzw. stajnie angielskie, boksy otwierane bezpośrednio na zewnątrz).

Pensjonat dla koni; stajnia; boksy zewnętrzne   

b. rzadziej spotykane są stanie stanowiskowe (w stajni wyznaczone są stanowiska dla koni, otwarte od strony korytarza, koń na stanowisku jest uwiązany linką lub łańcuchem) oraz wolnowybiegowe (stajnia otwarta, umożliwiająca koniom swobodne wyjście na pastwisko i powrót do stajni, zazwyczaj bez wyznaczonych miejsc dla poszczególnych koni).

Stajnia powinna zapewniać odpowiednio dużo miejsca dla konia. W zależności od rodzaju stajni, minimalne wymiary dla konia gorącokrwistego to:

a. boks – 3 x 3 metry
b. stanowisko – szerokość 1,5 m, uwiąz o długości pozwalającej na swobodny ruch głową i na położenie się na ściółce
c. min. 9 m. kw./konia w stajni wolnowybiegowej.

Dla kuców wymiary te są odpowiednio mniejsze, dla koni zimnokrwistych odpowiednio większe.

Niezależnie od rodzaju stajni, powinna ona być:

a. widna,
b. regularnie sprzątana
c. mieć zapewnioną odpowiednią cyrkulację powietrza
d. wyposażona w stały dostęp do wody dla koni
e. tak urządzona, aby każdy koń jako stadne zwierze, miał zapewniony przynajmniej kontakt wzrokowy z innymi końmi 

Warto również zapoznać się z zapleczem socjalnym stajni. Czy siodlarnia zapewnia odpowiednie warunki do przechowywania sprzętu jeździeckiego, minimalizując ryzyko jego uszkodzenia, zaginięcia lub kradzieży. Czy jest udostępnione miejsce, w którym można się komfortowo przebrać, skorzystać z toalety, a zimą ogrzać.

2. Pastwisko/wybieg

Koń powinien mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu, dlatego powinien być regularnie wypuszczany na wybieg lub pastwisko. Wymiary wybiegu powinny być dostosowane do ilości koni. Odpowiednią dawkę ruchu może również zapewnić karuzela. Wybieg powinien być odpowiednio ogrodzony, aby konie nie mogły samowolnie go opuścić. Ogrodzenie może być zarówno sztywne, jak i w postaci elektrycznego pastucha.

Wybieg dla koni; pastwisko

3. Warunki  jeździeckie

Najczęściej koń nie jest nam tylko przyjacielem, ale służy również jako wierzchowiec. Warto więc zwrócić uwagę jakie warunki jeździeckie zapewnia stajnia.

Tu duże znaczenie ma uprawiana przez nas dyscyplina jeździecka. Dla „skoczków” ważny jest odpowiedni parkur, z odpowiednimi przeszkodami, stojakami, kawaletkami itp; dla „ujeżdżeniowca” - odpowiedni czworobok, dla łucznika konnego – tor łuczniczy itp.Miłośnicy jazdy w terenie powinni również sprawdzić czy ze stajnią sąsiadują odpowiednie tereny do takiej jazdy, czy są wyznaczone ścieżki konne, czy w stajni organizowane są wyjazdy w teren lub rajdy.

Jeśli zależy nam na tym, aby pogoda nie krzyżowała nam planów treningowych to zwróćmy uwagę na to, czy w stajni jest kryta ujeżdżalnia – hala lub zadaszony plac.

Stadnina dla koni; Pensjonat dla koni; Łucznictwo

4. Personel /ludzie

Niezależnie od wszystkich ww. warunków – stajnię tworzą ludzie, zarówno właściciel stajni, pracownicy,  jak i jeźdźcy.

Ilu koniarzy, tyle opinii odnośnie opieki nad koniem.  Jeden uważa, że koń powinien być na wybiegu cały dzień, niezależnie od pogody, inny zamyka konia w stajni przy najmniejszej mżawce, inny nie wypuści konia na pastwisko bez derki itp. Nie jest to miejsce na rozstrzyganie kto ma rację, ale należy podkreślić, że decydujący głos w stajni ma właściciel. Dobrze aby to podejście było zbliżone do naszego  lub aby zasady w stajni były na tyle elastyczne, aby dostosować je do naszych oczekiwań.

Stadnina dla koni; pensjonat dla koni; personel

Należy zwrócić uwagę na sposób, w jaki stajenni traktują konie, ale także jak odnoszą się do jeźdźców.

Warto dowiedzieć się o dostępność weterynarza i kowala.

Spróbujmy także poznać jeźdźców, zapytajmy o zwyczaje panujące w stajni, o atmosferę. Spędzimy tu wiele czasu, wizyty w stajni mają być relaksem i powinniśmy się tam dobrze czuć.

5. Konie

Najważniejsi mieszkańcy stajni. Wygląd, kondycja i zachowanie koni bardzo dużo może nam powiedzieć o stajni . Zwróćmy uwagę na to czy konie są zadbane, odpowiednio odżywione (nie za chude, nie za grube), czy zachowują się swobodnie czy są zestresowane. Przyjrzyjmy się jak reagują na stajennych. Zwłaszcza sytuacja, kiedy konie boją się personelu powinna zapalić nam w głowie ostrzegawczą lampkę.

Pamiętajmy również, że nasz koń zostanie dołączony do stada. Nie obejdzie się pewnie bez kilku kopnięć i ugryzień, bo taka końska natura, ale zwróćmy uwagę na to, czy konie nie są wobec siebie agresywne.

 

Wybór odpowiedniej stajni nie jest łatwy, a powyższe spostrzeżenia wcale nie wyczerpują tematu. Pamiętajmy jednak, że to jakie wymagania ma spełniać  pensjonat dla naszego konia zależy od nas samych.

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby móc komentować.

Brak komentarzy

do góry