Jak przygotować parking do przechowywania camperów?

Jeśli jesteś właścicielem parkingu, placu, wolnego utwardzonego terenu, z którym nie wiesz, co zrobić, świetnym rozwiązaniem dla Ciebie może być zorganizowanie w pełni profesjonalnego parkingu dla kamperów i przyczep kampingowych. Z dostępnych danych wynika, że liczna grupa Polaków decyduje się na taką formę uprawiania turystyki i z każdym rokiem się zwiększa.Stanowi to ogromny rynek, a miejsc, gdzie profesjonalnie i w całkowicie bezpiecznie będą mogli zaparkować swojego kampera lub przechować go w czasie zimy jest stosunkowo mało. 

Zimowanie, przechowywanie camperów. Hala. Magazyn. Parking

 

Wymagane pozwolenia

Aby prowadzić parking, nie trzeba ubiegać się o specjalne pozwolenia, koncesje czy licencje, co bez wątpienia znacznie ułatwia rozpoczęcie działalności w tej branży.

Kluczową sprawą jest posiadanie odpowiedniego terenu. Istotne jest jedynie, aby jego przeznaczenie było zgodne z planem zagospodarowania przestrzennego (oczywiście, jeśli taki plan jest przygotowany). 

Dopuszczalne formy prowadzenia parkingu

Parking można prowadzić jako jednoosobowy przedsiębiorca oraz w formie wszystkich spółek, za wyjątkiem spółki partnerskiej.

Jakie PKD?

Głównym PKD w przypadku tego rodzaju działalności jest  52.21.Z - Działalność usługowa wspomagająca transport lądowy.

Podklasa ta obejmuje:

działalność związaną z transportem lądowym pasażerów, zwierząt i towarów w tym m.in. działalność związaną z drogami, mostami, tunelami, parkingami samochodowymi i rowerowymi, garażami, magazynami do przechowywania przyczep kempingowych w czasie zimy.

Jak przygotować teren pod działalność parkingu?

1. Nawierzchnia powinna być utwardzona (szczególnie jest to istotne dla pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony) tak, żeby wyeliminować ryzyko ugrzęźnięcia pojazdu.
2. Należy zapewnić odpowiednią liczbę miejsc miejsc postojowych – na początek dobrze jest przygotować około 10 stanowisk
3. Ogrodzenie to istotny element, powinno być trwałe i solidne, a przede wszystkim uniemożliwiać łatwe przedostanie się na teren parkingu. Ogrodzenie w oczach klientów zwiększa poziom bezpieczeństwa i jednocześnie odstrasza potencjalnych złodziei. 

Ogrodzenie. Zimowanie campera. Parking dla camperów.

Parking strzeżony czy niestrzeżony?

Zacznijmy od tego, że wyróżniamy dwa główne rodzaje parkingów: strzeżone i niestrzeżone. Parkingi strzeżone, jak sama nazwa wskazuje, charakteryzują się nadzorem i ochroną przed ewentualnymi włamaniami czy kradzieżami. Na parkingach niestrzeżonych za powstałe szkody właściciel nie ponosi odpowiedzialności.

W przypadku tworzenia parkingu dla camperów, zdecydowanie należy rozważać opcję pierwszą, czyli parking strzeżony, który odbierany jest jako bezpieczniejszy i pewniejszy do przechowania dość drogiego sprzętu. 

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej parkingu

Jeśli zamierzasz otworzyć parking strzeżony, to zdecydowanie wykup ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które obejmuje powstałe szkody w pozostawionych na parkingu pojazdach. Ochroni Cię to przed przykrymi skutkami kradzieży i włamań do parkujących u Ciebie kamperów.

Jak zapewnić atrakcyjność parkingu? 

Warto w tym celu zainstalować dodatkowe urządzenia:

1. przyłącze elektryczne pozwalające ładować akumulatory kamperów, zasialające ich sieć energetyczną.
2. kran z wodą i wężem o umożliwiającym zatankowanie kampera, uzupełnienie braków w zbiornikach na wodę.
3. miejsce zrzutu wody „szarej” – kratka ściekowa – woda szara, czyli woda po myciu i zmywaniu naczyń, która nie wywoła zniszczeń w środowisku naturalnym, zatem taką kratkę można zainstalować w dowolnym miejscu parkingu
4. miejsce przystosowane do opróżniania WC– najlepiej w postaci szczelnego szamba; na początek z powodzeniem wystarczy takie o pojemności100-200l
5. oświetlenie nocne miejsc postojowych (przynajmniej do godziny 24.00) – szczególnie doceniane przez właścicieli kamperów, a ponadto zwiększające komfort korzystania z parkingu po zmroku oraz poziom bezpieczeństwa
6. odpowiednie oznakowanie informacyjne

Życzymy powodzenia i wielu klientów korzystających z Twoich usług.

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby móc komentować.

Brak komentarzy

do góry