Zimowanie motocykla

Zimowanie motocykla jest bardzo istotne z dwóch powodów. Po pierwsze chroni motocykl przed uszkodzeniami a po drugie umożliwia jego bezproblemowe odpalenie na początku sezonu. Samo pozostawienie sprzętu w garażu może niestety wiązać się z bardzo poważnymi problemami w dniu rozpoczęcia sezonu. Wystarczy jednak zastosować się do kilku prostych porad aby nasza maszyna już od pierwszego ciepłego dnia była gotowa do pracy. 

Zimowanie motocykla. Motocykle w śniegu.

Najważniejsze rzeczy o których należy pamiętać przed zimowaniem motocykla

Jak to często bywa, istnieje kilka szkół w tym temacie. Jedna mówi o przygotowaniu motocykla do sezonu jeszcze przed rozpoczęciem zimowania a druga z kolei o tym aby motocykl przygotować dopiero w momencie rozpoczęcia sezonu. Wszystko zależy jednak od tego gdzie zimowany będzie motocykl. Jeżeli będzie to garaż w którym temperatura będzie poniżej 10 stopni Celsjusza to najlepiej maszynę przygotować dopiero w momencie rozpoczęcia sezonu w przeciwnym wypadku, można zrobić to przed zimowaniem.

Umycie motocykla

Najlepiej użyć do tego myjni samoobsługowych. Dzięki myjkom ciśnieniowym możliwe jest dokładne umycie maszyny. Po umyciu najlepiej ją dodatkowo odpalić i pozwolić aby wszystkie części wyschły. 

Zimowanie motocykla, mycie motocykla

Wyjęcie akumulatora

W przypadku zimowania akumulator bezzwłocznie należy wyjąć i przenieść do ciepłego pomieszczenia. W przeciwnym wypadku całkowicie się on rozładuje i nie będzie nadawał się do użycia. Warto również pamiętać aby dokładnie wyczyścić wszystkie przewody, klemy oraz śruby. Dzięki temu nie będą one narażone na działanie kwasu i nie zostaną uszkodzone. Drugim możliwym rozwiązaniem jest podłączenie prostownika, który automatycznie będzie ładował akumulator w przypadku wykrycia spadku napięcia.

Napompowanie opon

Ważne aby opony były stale napompowane i w dobrym stanie. Niska temperatura przy oponach w których znajduje się zbyt małe ciśnienie, może wyrządzić w nich nieodwracalne szkody przez co będą nadawały się one jedynie do wymiany.

Zatankowanie

Mimo, że motocykl przez zimę nie będzie jeździł to należy pamiętać o zatankowaniu go do pełna. W zbiorniku, który nie jest zapełniony, zbierać będzie się wilgoć, która może prowadzić do jego korodowania. Nie warto więc oszczędzać i najlepiej zatankować motocykl "pod sam korek".

Wymiana oleju i flitrów

Gdy motocykl będzie zimowany w ciepłym garażu to olej można wymienić jeszcze przed zimowaniem. W ciepłym garażu nie straci on swoich właściwości. W chłodnym garażu natomiast może stracić niektóre swoje właściwości i może zebrać się osad na zaworach. Dlatego też w takiej sytuacji lepiej pozostawić motocykl na czas zimy bez oleju i zatankować go dopiero po okresie zimowania. Na wiosnę należy również wymienić wszystkie filtry na zupełnie nowe.

Czyszczenie i smarowanie łańcucha

Bardzo ważne jest również wyczyszczenie oraz nasmarowanie łańcucha. Najlepiej zrobić to za pomocą specjalnych smarów do których nie przywiera kurz oraz wilgoć. Nasmarować można również wszystkie pozostałe elementy ruchome. Dzięki temu będą one znacznie odporniejsze na zmiany temperatur w garażu. 

Podłożenie maty

Pod motocyklem najlepiej umieścić gumową matę, która ochroni motocykl przed wilgocią dostającą się z podłoża, która mogłaby rozpocząć korodowanie niektórych elementów. Innym rozwiązaniem jest ustawieni motocykla na stójkach, które zapewnią odpowiedni odstęp od podłoża.

Zimowanie motocykla, motocykl na stópkach

Przykrycie motocykla

Należy również pamiętać  o przykryciu motocykla plandeką. Dzięki temu będzie chroniony on przed wilgocią. Należy jednak pamiętać o tym aby plandeka nie dotykała ziemi. Najlepiej pozostawić niewielki odstęp pomiędzy podłożem, aby zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza pod plandeką. 

Zimowanie motocykla, plandeka

Przepalanie motocykla w chłodnym garażu

Niektórzy sugerują aby motocykl systematycznie przepalać gdy ten znajduje się w chłodnym garażu. Tak naprawdę nie należy jednak tego robić. Z odpalaniem motocykla najlepiej poczekać do wiosny. Podczas odpalania motocykla w chłodnym garażu, olej traci swoje właściwości i zmienia się w emulsję, która może uszkodzić silnik. Takie "przepalanie" daje więc efekt odwrotny do zamierzonego. Jeżeli ktoś jednak chciałby odpalić motocykl to należy pozwolić aby silnik w pełni rozgrzał się. Tylko rozgrzany silnik poprawnie spala paliwo i poprawnie pracować zaczyna katalizator. 

 

Zimowanie motocykla u profesjonalistów

Osoby, które nie posiadają garażu w którym mogłyby zimować motocykl, mogą oczywiście skorzystać z usług profesjonalistów. Niektóre serwisy oraz sklepy motocyklowe posiadają w swojej ofercie taką usługę. Należy jednak pamiętać o tym aby odpowiednio wybrać tego typu firmę. Nikt przecież nie chce aby po zimie jego motocykl nie był przygotowany do sezonu.

Wybierając firmę zimującą motocykle, należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

1. odpowiednia hala - najlepiej jeżeli motocykl będzie zimowany na hali bądź w garażu, który posiada odpowiednie ogrzewanie. Dzięki temu motocykl spędzi zimę w optymalnych warunkach,
2. dach - samo zadaszenie hali czy garażu jest oczywistością. Warto jednak zwrócić uwagę na to czy dach nigdzie nie przecieka. Nawet minimalne przecieki mogą przyczynić się do powstania korozji na poszczególnych częściach,
3. wielkość - warto również zwrócić uwagę na samą wielkość hali na której zimowany będzie motocykl. Powinna być ona na tyle duża aby motocykle nie stały bardzo blisko siebie i aby była możliwość "przetoczenia" maszyny,
4. profesjonalna obsługa - pod czyje ręce oddany zostanie motocykl. Tutaj jednak najczęściej nie ma żadnego problemu ponieważ większość firm tego typu prowadzonych jest przez motocyklistów. Posiadają oni więc odpowiednie doświadczenie w zimowaniu motocykla.
5. ubezpieczenie - warto sprawdzić czy przechowalnia ma ubezpieczenie na wypadek szkód parkingowych czy innych możliwych zdarzeń losowych

Zimowanie motocykli, motogaraż

Usługi w ramach zimowania motocykli

Całkowitą podstawą przy zimowaniu przez zewnętrzną firmę są takie rzeczy jak:

1. odłączenie akumulatora
2. przepalanie motocykla
3. "przetaczanie" go co pewien okres czasu w celu dbania o łożyska

Te usługi oferuje większość firm i niestety niektóre jedynie do tych rzeczy się ograniczają. Często jednak istnieje możliwość dokupienia dodatkowych usług. Są to na przykład:

1. kompleksowe przygotowanie do zimowania
2. przygotowanie motocykla do sezonu
3. systematyczne sprawdzanie stanu poszczególnych części

Ogólnie można więc zlecić serwisantom wykonanie wszystkich czynności związanych z zimowaniem motocykla bądź po prostu wykonać je samodzielnie.

 

Założenie firmy zimującej motocykle

Samo założenie firmy zajmującej się zimowaniem motocykli nie należy do skomplikowanych. Wystarczy jedynie posiadać własną halę bądź garaż w której zmieści się przynajmniej kilka motocykli i zarejestrować swoją działalność w urzędzie. Należy następnie przygotować odpowiednio miejsce do zimowania. Przede wszystkim musi być ono suche i odpowiednio ogrzewane. Warto również wyposażyć się w maty oraz pokrowce na motocykle. Dodatkowym argumentem będzie posiadanie ubezpieczenia OC na wypadek możliwych szkód. Jak więc łatwo zauważyć samo przygotowanie miejsca i założenie firmy wcale nie jest skomplikowane. Największym wyzwaniem jest jednak zdobycie klientów, którzy chętnie zostawią u nas swoje motocykle i chętnie będą korzystać z naszych usług. 

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby móc komentować.

Brak komentarzy

do góry