Hotel dla psów i kotów

Służbowy wyjazd, dłuższy wypoczynek podczas wakacji lub zimowych ferii. Nie wszędzie możemy zabrać ze sobą psa albo kota. Co zrobić wtedy z ukochanym czworonogiem? Najlepiej zostawić pod profesjonalną opieką w hotelu dla psów. W dużych aglomeracjach oferta hoteli dla psów jest ogromna. Jak wybrać najlepszą?

Kilkanaście lat temu branża hoteli dla psów i kotów dopiero raczkowała. Właściciele czworonogów nie mieli wtedy zbyt dużego wyboru, gdzie zostawić pupila, kiedy wyjeżdżali na wakacje, ferie zimowe, długie weekendy, albo święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Większość była skazana na pomoc sąsiadów, rodziny lub znajomych.

Pies w podróży

 

Kto może prowadzić hotel dla zwierząt?

Sytuacja prawna hoteli dla zwierząt nie jest specjalnie uregulowana. Hotel dla psów czy też generalnie hotel dla zwierząt może otworzyć każdy. Nie musi spełniać norm i poddawać się kontrolom, które obowiązują w schroniskach. Od właścicieli hotelu dla psów i kotów nie wymagane jest żadne wykształcenie kierunkowe ani doświadczenie w pracy ze zwierzętami. Właściciele podlegają jedynie ustawie o ochronie zwierząt z 1997 roku.

Według przepisów osoby opiekujące się zwierzętami domowymi zobowiązane są zapewnić:

  1. 1. pomieszczenie, które chroni przed upałem, zimnem i opadami atmosferycznymi,
  2. 2. dostęp do pożywienia, świeżej wody oraz światła dziennego,
  3. 3. odpowiednią wielkość klatki,
  4. 4. swobodę poruszania się, chyba, że  trzymane na uwięzi nie powoduje obrażeń na ciele czworonoga ani jego cierpienia.

Jeśli zachodzi podejrzenie, że jakiś hotel dla psów i kotów łamie przepisy ustawy, to właściciel może zostać skontrolowany przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.

Obecnie, zdecydowana większość działających w Polsce hoteli dla psów jest prowadzona przez miłośników czworonogów, nierzadko weterynarzy. - Po prostu sama potrzebowałam przechować swojego pupila, ale nie było takich miejsc - tłumaczy powody wejścia na rynek właściciela jednego z hoteli dla psów w Warszawie, doświadczona weterynarz. - Rośnie zapotrzebowanie na oddanie pupila w zaufane ręce. Klienci porównują oferty i rywalizację wygrywają ci, którzy zapewniają komfortowe warunki dla czworonogów. Dziś na rynku jest wiele hoteli dla psów i kotów z prawdziwego zdarzenia. Czas byle jakich przechowalni dla zwierzaków minął. W tej branży ważna jest miłość do zwierząt, umiejętność opiekowania się nimi i obowiązkowość - uważa.

 

Jak wybrać hotel dla psów i kotów?

Komfort pupila powinien być najważniejszym czynnikiem, który będzie nam przyświecał przy wyborze idealnego hotelu dla psa lub kota. Dobre placówki z reguły znajdują się na działkach oddalonych od domów jednorodzinnych i bloków. Zwierzęta zostawione pod opieką potrafią bowiem hałasować, nierzadko w nocy. Zachowana odległość od zabudowy świadczy o tym, że pupile mogą swobodnie poszczekać lub mruczeć i nikt nie będzie ich uciszał.

Kluczowym elementem decydującym o wyborze hotelu dla kota lub psa jest także ilość i wielkość boksów. Mogą one być murowane lub drewniane, ale koniecznie ocieplane. - Minimalna powierzchnia podłogi w klatce dla psa powinna wynosić od 1 do 2 mkw, a wysokość od 60 do 140 cm. Kotom mogą być przechowywane w klatce o powierzchni od 0,5 do 1 mkw., a wysokość 50 cm. To parametry minimalne - mówi właściciel hotelu dla psów w Warszawie. - Zwierzęta w moim hotelu są trzymane w osobnych boksach, które znajdują się w jednym, dużym pomieszczeniu. Widzą się i słyszą, ale nie mają ze sobą styczności. Na spacery wyprowadzane są osobno - tłumaczy. Każdy boks dla zwierzęcia musi być wyposażony w pojemniki na wodę i karmę. Klient powinien także mieć możliwość zostawienia psu lub kotu ulubionego koca lub poduszki.

Hotel dla psów, boksy w hotelu dla psów

Z drugiej strony część właścicieli hotelu dla psa wychodzi z założenia, że pies lub kot powinien mieć pełną swobodę poruszania się na całym terenie hotelu. Dlatego nie ma żadnych boksów, osobnych pomieszczeń dla czworonogów. W takim przypadku na pewno należy zwrócić uwagę na ilość i charakter psów obecnych i przyjmowanych do hotelu. Finalny wybór danego typu hotelu powinien zależeć od usposobienia pupila.

Warto także sprawdzić, jakim wybiegiem dysponuje psi hotel. Teren powinien być ogrodzony, tak by uniemożliwić zwierzakom ucieczkę i zabezpieczyć je przed wizytą niechcianych gości. Powinien być na tyle duży, aby pies mógł swobodne mógł się na nim wybiegać. Najlepsze hotele dla psów dysponują niewielkimi basenami ogrodowymi do kąpieli.

hotel dla psów - wybieg

Nie należy umieszczać psa lub kota w molochu, w którym jednorazowo znajduje się kilkadziesiąt zwierząt. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wybór kameralnego hotelu dla kilku lub kilkunastu zwierzaków. W takim przypadku opiekunom będzie dużo łatwiej sprawować właściwą pieczę nad pozostawionymi tam pupilami. Zanim więc oddamy psa lub kota pod opiekę hotelu, warto dokładne obejrzeć obiektu, poczytać opinie w Internecie oraz sprawdzić wśród znajomych z jakiego hotelu już korzystali.

 

Ile kosztuje hotel dla psa i/lub kota?

Ceny dobowych opłat za pozostawienie pas lub kota w hotelu zależy od wielu czynników, m.in. liczby przyjmowanych zwierząt, wielkości zwierzęcia, długości pobytu i miejsca działalności. Ceny wahają się od 25 do nawet 100 zł za dobę. W przypadku kota ceny są w granicach 20-50 zł.

 

Dodatkowe usługi w hotelu dla psów i kotów

Oprócz opieki nad naszym pupilem, hotele mogą oferować szereg dodatkowych usług, które umilą pobyt czworonoga w hotelu. Do takich usług zalicza się:

  1. 1. osobne przygotowanie wysokojakościowych posiłków,
  2. 2. codzienne szczotkowanie,
  3. 3. częstsze spacery lub bieżnie do spacerowania,
  4. 4. kontakt z właścicielem poprzez internet,
  5. 5. wzmożona opieka ze względu na szczególne wymagania dla ras agresywnych bądź zwierząt po przebytej chorobie,
  6. 6. fryzjer,
  7. 7. zabiegi kosmetyczne oczu, uszu, pielęgnację opuszek łap lub przycinaniu pazurków,
  8. 8. indywidualne programy rehabilitacyjne, które są prowadzony przez wykwalifikowanych opiekunów, obowiązkowo we współpracy z lekarzem weterynarii.
  9.  

Pies na taśmie do biegania w hotelu dla psów

 

Ceny za taki komfort są jednak wyższe i z reguły ustalane indywidualnie.

 

 

 

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby móc komentować.

Brak komentarzy

do góry