Hotel dla zwierząt, hotel dla gryzoni

Wakacje, święta, urlop, wyjazd służbowy - zdarza się, że musisz wyjechać i nie możesz zabrać ze sobą ukochanego zwierzęcia. Nie możesz zostawić go również w domu. Co zrobić w takiej sytuacji? Często rezygnujesz z wyjazdu, bo nie widzisz innego wyjścia. Można jednak rozwiązać ten problem w inny sposób. Pewnie słyszałeś już o hotelu dla psów i kotów, ale co z małymi zwierzętami, gryzoniami takimi jak chomik, królik, świnka morska, szczur, mysz czy bardziej nietypowe jak szynszyla czy koszatniczka? Na szczęście dla nich też istnieją hotele, miejsca w których będą pod profesjonalną opieką.

Kiedy warto skorzystać z hotelu dla zwierząt?

Hotel dla zwierząt; chomik

Najczęstszym powodem jest oczywiście wyjazd właściciela. Zwierzęta bardzo źle znoszą podróże, jest to dla nich ogromny stres, mogą być przez to przestraszone, osłabione i częściej łapać infekcje. Na niektóre wyjazdy też nie możesz zabrać ze sobą klatki, w której trzymasz gryzonia. Zwierzątko będzie siedzieć w małym transporterku, który nie gwarantuje dla niego komfortowych warunków, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym.

Teoretycznie możesz poprosić rodzinę lub znajomych o opiekę nad zwierzątkiem. Jednak może to być dla nich obciążenie i choć zgodzą się z sympatii do Ciebie, mogą nie do końca wiedzieć, jak zajmować się Twoim gryzoniem, a opieka może sprawić im trudności.

Pozostawienie gryzonia w hotelu dla zwierząt zapewni mu spokój i komfort, a Tobie możliwość nieskrępowanego podróżowania.

Inną przyczyną może być regularna i częsta nieobecność związana z pracą czy np. remontem w domu. Coraz częściej praktykowana jest tzw. opieka „szkolna”, czyli przekazywanie zwierzęcia w godzinach przed i południowych do czasu powrotu z pracy.

Który hotel dla zwierząt wybrać?

Na rynku pojawia się coraz więcej miejsc, do których można oddać zwierzę pod opiekę na określony czas. Zazwyczaj są to miejsca prowadzone przy gabinetach weterynaryjnych lub przez miłośników zwierząt, jednak zanim zostawisz gdzieś swojego pupila, zapoznaj się z kilkoma rzeczami.

 

  1. 1. Zapytaj znajomych. Osoby, które korzystały z takich usług są nieocenionym źródłem informacji.
  2.  
  3. 2. Postaraj się znaleźć opinie o hotelu w internecie. Zazwyczaj brak opinii jest dobrą wiadomością, 
       gdyż internauci prędzej napiszą negatywny komentarz, niż pozytywny. 
  4.  
  5. 3. Skontaktuj się z osobą, która będzie się opiekować zwierzakiem. Zapytaj się ile zwierząt
        ma pod swoją opieką i czy wcześniej opiekowała się konkretnym gatunkiem, np. Twoim szynszylem.
  6.  
  7. 4. Sprawdź, co musisz ze sobą przywieźć - być może niezbędna będzie karma 
        albo posłanko dla większych gryzoni (np. fretka), a może hotel je zapewnia.
  8.  
  9. 5. Sprawdź jakie są koszty przechowywania i w jakich warunkach będzie trzymane zwierzę.
  10.  
  11. 6. Przeczytaj regulamin zwierzęcego hotelu.

Wybieg dla królika, świnki morskiej w hotelu dla zwierząt

 

Jak przygotować pupila na pobyt w hotelu dla zwierząt?

Ważną informacją jest charakter gryzonia. Poinformuj przyszłego opiekuna czy zwierzak jest w jakimś stopniu agresywny, aby obchodzić się z nim we właściwy sposób, np. założyć grube rękawice ochronne. Istotną informacją jest także zdrowie zwierzaka, wszelkie choroby oraz sposób podawania leków powinny być przedstawione podczas wizyty.

Możesz mu dodatkowo pomóc aby spokojnie przetrwały czas pobytu. Małe zwierzaki mają bardzo dobry węch, mogą kojarzyć osoby i miejsca po zapachu - dlatego do hoteliku oddaj zwierzaka razem ze znanymi mu przedmiotami, zabawkami, legowiskiem, najlepiej w jego własnej klatce, jeśli masz taką możliwość. To zminimalizuje stres związany z obcym miejscem.

Rozbudowana klatka dla chomika

 

Co może opiekun hotelu?

Podobnie, jak właściciel zwierzaka, tak i opiekun w hotelu ma swoje prawa i obowiązki.
Oto niektóre z nich:

  1. 1. Powszechnie przyjmowaną zasadą jest ponoszenie kosztów przez właściciela w przypadku nieodebrania
        zwierzaka w określonym czasie. Po prostu płacisz za dodatkowy czas przebywania w hotelu.
  2.  
  3. 2. W regulaminach takich placówek można się też spotkać z informacją, że w przypadku nieodebrania
  4.     gryzonia w określonym czasie i braku kontaktu z właścicielem, hotel oddaje je do schroniska.
  5.     Termin i warunki przekazania zwierzaka do schroniska muszą być ściśle określone.
  6.  
  7. 3. W przypadku uszkodzenia innego zwierzaka lub uszkodzenia opiekuna przez Twojego pupila
        możesz ponosić koszty leczenia. Dlatego tak ważna jest informacja o charakterze Twojego gryzonia.
  8.  
  9. 4. Hotel dla gryzoni ma prawo odmówić przyjęcia zwierzęcia. Może to nastąpić z różnych powodów,
       np.: ryzyko zarażenia chorobą innych zwierząt, brak miejsca.

Hotel dla zwierząt cennik

Ceny różnią się od rodzaju zwierzęcia, czasu przebywania, charakteru opieki i wyżywienia. Jednakże podstawowy koszt wynosi od 5 do 30 zł za dzień opieki.

 

Co, jeśli zdarzy się wypadek, zaniedbanie?

Opieka nad zwierzęciem w hotelu dla zwierząt stanowi odpłatną usługę, za którą wystawia się zazwyczaj rachunek, czyli jest to umowa między dwoma osobami o świadczenie usługi. Niewywiązanie się z usługi stanowi podstawę zwrotu pobranych kosztów oraz reklamacji. Jeśli zdarzy się, że Twoje zwierzątko zostanie zaniedbane w hotelu, możesz dochodzić swoich praw, zarówno ugodowo, jaki i na drodze sądowej.

Jeśli odbierając zwierzę z hotelu widzisz, że jest wychudzone, ranne, żądaj wyjaśnień - jeśli nie poskutkuje, dzwoń na policję - niekarmienie zwierzęcia, które ma się pod opieką jest znęcaniem nad zwierzętami i jest ścigane z urzędu.

Inną sprawą jest zranienie Twojego zwierzaka przez innego gryzonia pozostającego pod opieką hotelu. W wielu hotelach praktykuje się ubezpieczenie zwierzaka na różne wypadki. Jednak, zgodnie z prawem, to właściciel odpowiada za czyny zwierzęcia - masz prawo żądać pokrycia kosztów leczenia od osoby, która jest właścicielem agresora.

Na szczęście takie przypadki są bardzo rzadkie i hotel dla zwierząt to świetne rozwiązanie podczas wyjazdów i innych sytuacji, w których nie możesz opiekować się swoim pupilem.  

 

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby móc komentować.

Brak komentarzy

do góry