Porównanie opcji przechowywania

Bardzo często stajemy przed dylematem, gdzie trzymać przedmioty z których korzystamy sezonowo albo sporadycznie, a zajmują nasze cenne miejsce w mieszkaniu? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem jest posiadanie własnego dodatkowego pomieszczenia, w którym w uporządkowany i łatwy w użyciu sposób przechowujemy swoje przedmioty.

garaż, magazyn, wynajem, przechowywanie

 

Jednakże większość z nas nie ma takiej możliwości i wtedy należy szukać innego rozwiązania. Opcji jest kilka, w zależności od tego jakim pomieszczeniem dysponujemy we własnym mieszkaniu. Ile i jakie przedmioty musimy przechować. Dodatkowo bardzo istotnym czynnikiem jest okres na jaki musimy oddać daną rzecz. I wreszcie czy w trakcie przechowywania chcemy mieć okresowy dostęp do np. motocykla aby móc go użytkować na krótko w czasie przechowywania. Poniżej znajduje się subiektywne podsumowanie różnych rozwiązań, które szczegółowo zostaną omówione.

Balkon, piwnica, garaż, self-storage, przechowalnia

Balkon

Balkon to pierwsze i najczęściej stosowane rozwiązanie. Widok balkonu zapełnionego rowerami, oponami, zabawkami itp. to typowy obrazek na wielu polskich osiedlach i blokowiskach. Rozwiązanie to jest stosowane przede wszystkim z uwagi na cenę. Pozornie nic nas to nie kosztuje, a przedmioty mamy pod ręką. Z pewnością znajdzie się jednak wiele osób, szczególnie tych mieszkających na dolnych oraz ostatnich piętrach, które doświadczyły kradzieży swoich rzeczy.

Dodatkowym negatywnym skutkiem w dłuższym okresie jest wystawienie przedmiotów na działanie warunków atmosferycznych. Wiatr, wilgoć, niskie czy też wysokie temperatury negatywnie wpływają barwę, części metalowe, ale również na opony, co szczegółowo opisaliśmy tutaj. Podsumowując, jeśli mieszkasz na środkowych kondygnacjach, masz niewiele rzeczy, a balkon masz osłonięty np. żaluzjami, to to rozwiązanie może być najlepsze dla Ciebie

Piwnica

Piwnica to drugie najczęściej wybierane rozwiązanie, ale chyba tylko w przypadku gdy nie zależy nam na danej rzeczy. Dlaczego? W zdecydowanej większości piwnice są słabo zabezpieczone. Kłódka nie stanowi znaczącej przeszkody przed "profesjonalnymi" włamywaczami. Brak jest ochrony, nie mówiąc już o video monitoringu, a dostęp ma zazwyczaj każdy z danego bloku czy kladki. Do tego często drzwi wejściowe do wszystkich piwnic są otwarte, co stanowi łatwy dostęp dla osób postronnych.

Piwnice są zazwyczaj bardzo małe. To znacząco ogranicza możliwość przechowywania większej ilości rzeczy dla całej rodziny jak np. czterech rowerów, komletu opon oraz kilku pomniejszych przedmiotów. A stawianie ich na środku piwnicy buduje pełną widoczność i zachęca do kradzieży. Innym rodzajem zagrożenia są szkodniki, które mogą uszkodzić albo zabrudzić nasze rzeczy. Piwnica z uwagi na stałą temperaturę jest dobrym rozwiązaniem chyba jedynie dla nart czy sanek.     

Garaż

W przypadku posiadania większej ilości rzeczy, naturalnym wyborem jest kupno lub wynajem garażu. Relatywnie niskie koszty wynajmu 100-150 zł za miesiąc, dużo miejsca, zazwyczaj blisko miejsca zamieszkania. Do tego istnieje możliwość aranżacji według własnego uznania i zapewnienia sobie drobnych przyjemności czyli np. małej lodówki z piwem. Czyli wszystko to co mężczyzna potrzebuje.

W wyborze garażu nalezy jednak zwrócić na aspekt bezpieczeństwa. Wiele garaży jest zamykane na zwykłą kłódkę, co jak wspomnieliśmy nie jest wystarczającym zabezpieczeniem. Okolica garaży też ma znaczenie - oświetlenie, monitoring, bliskość głównych dróg komunikacyjnych to elementy, które ograniczają ryzyko włamania czy napaści. Przedostatnim elementem to konstrukcja, szczelność zabudowy. Dzięki temu zapewnimy odpowiednią tempraturę i mozliwość dostania się gryzoni do środka. A na sam koniec to największym wyzwaniem jest zapewnienie porządku i odpowiedniego dojścia do wszystkich przedmiotów. Czego wszystkim serdecznie życzymy.

piwnica, garaż, zawalony garaż, wynajem, self storage, przechowywanie 

 

Self storage

Self storage to coraz bardziej popularne rozwiązanie, które jest ulepszoną wersją garaży. Ulepszoną z uwagi na:

  1. 1. zwiększone bezpieczeństwo - monitoring, ochrona, ogrodzenie
  2. 2. konstrukcję - zazwyczaj jest to solidna zabudowa, wentylowana, z nowoczesnymi dojazdami i możliwościami załadunku
  3. 3. wielkość pomieszczeń - w przeciwieństwie do garaży, pomieszczenia mogą mieć różną powierzchnię, która można dopasować do swoich potrzeb

Minusem takiego rozwiązania jest zazwyczaj cena oraz lokalizacja. Za wysoką jakość magazynu trzeba niestety zapłacić np. 300 zł za dwa m2. Z uwagi na ograniczoną ilość takich pomieszczeń, konieczny może być daleki dojazd od miejsca zamieszkania, co znacząco podnosi koszty magazynowania. I wreszcie tego typu usługi, są obecnie dostępne zazwyczaj tylko w największych miastach. Nalezy zwrócić uwagę, że niewątpliwą zaletą u częsci firm jest profesjonalne magazynowanie w odpowiednie kartony, pojemniki, folie zabezpieczające itp. 

garaż, self storage, do wynajęcia, magazyn, przechowywanie

Przechowalnie

To ciągle mało powszechny, ale bardzo rosnący sposób radzenia sobie z kłopotem ograniczonego miejsca w domu. Główne zalety to:

  1. 1. Koszty - nie trzeba wynajmować całego garażu czy powierzchni, żeby przechować np. dwa rowery, podczas gdy koszt przechowania roweru kształtuje się w granicach 10 zł za miesiąc. 
  2. 2. Serwis - tylko przechowalnie oferują oprócz przechowania dodatkowego usługi, które utrzymują jakość i sprawność przedmiotów. Dzięki temu nie musimy się martwić o przygotowanie motocykla, roweru czy nart do kolejnego sezonu 
  3. 3. Zabezpieczenia - podobnie jak w przypadku self storage, firmy oferują odpowiednie zabezpieczenie naszego sprzętu
  4. 4 Lokalizacja - oddanie do przechowania może odbyć się niejako przy okazji czy to wymiany opon, czy też serwisu nart
  5.  

rowery, przechowalnia, magazyn

 

Z tego krótkiego przeglądu wynika na pewno, że nie ma jednego słusznego rozwiązania. Każde rozwiązanie musi być dopasowane do ilości i rodzajów przedmiotów do przechowania, osobistych preferencji oraz możliwych kosztów do poniesienia. 

  

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby móc komentować.

Brak komentarzy

do góry