Jak przechować rower przez zimę?

Po zakończeniu sezonu powstaje zawsze dylemat gdzie i jak przezimować nasz rower. Poniżej przedstawiamy kilka przydatnych porad na ten temat.

W najlepszej sytuacji są mieszkańcy domów prywatnych – mogą oni bowiem schować rower do piwnicy czy garażu. Pamiętać należy jedynie, aby w pomieszczeniu tym było sucho i dosyć ciepło. Podobną sytuację mają osoby, które posiadają garaż. W takim przypadku należy dodatkowo pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu, aby uniknąć kradzieży roweru.

Jeżeli chodzi natomiast o osoby mieszkające w bloku, to mają one kilka możliwych pomieszczeń do trzymania roweru:

  1. 1. piwnica
  2. 2. pokój / przedpokój
  3. 3. balkon

Przechowywanie roweru w piwnicy

Podobnie jak w przypadku garażu piwnica musi być sucha i z dodatnimi temepraturami. Konieczne jest wysokie zabezpieczenie zarówno wejścia do piwnicy jak i mocowania roweru w samej piwnicy aby uniknąć kradzieży. Niestety większość piwnic jest niedostatacznie zabezpieczona, co skutkuje dużą ilością kradzieży rowerów w zimie. Dobrym pomysłem jest również oznaczenie numerem części roweru, celem identyfikacji w przypadku kradzieży. Dobrym pomysłem jest również zawieszenia roweru, tak aby móc optymalnie wykorzystać powierzchnię piwnicy.

rower na wieszaku

Przechowywanie roweru w pokoju

O wiele bezpieczniejszym rozwiązaniem jest umieszczenie go w mieszkaniu. Gdy dysponujemy przedpokojem o sporym metrażu możemy go po prostu postawić pod ścianą. Inny sposób to specjalne stojaki, które występują w najróżniejszych wersjach: od tradycyjnych, które unieruchamiają w szynach koła po trzymaki do mocowania na podłodze i ścianie lub tylko na ścianie. Dzięki temu sprzęt przechowywać możemy zarówno we wnęce w przedpokoju, jak i garderobie czy pod schodami. Na etapie projektowania mieszkania możemy pomyśleć również o wykonaniu szafy, w której rower mógłby stać na tylnym kole.

Może on nam posłużyć również jako efektowna dekoracja. Ścianę, na której planujemy go umieścić warto pomalować na kontrastowy kolor, a sprzęt zawiesić na specjalnych hakach oraz uchwytach. Ciekawym pomysłem jest także odrysowanie konturu roweru i namalowanie go na ścianie – uzyskamy w ten sposób oryginalny, komiksowy efekt.

Rower w mieszkaniu

 

Przechowywanie roweru na balkonie

Najczęstszym stosowanym rozwiązaniem jest jednak zimowanie roweru na balkonie. Ten sposób nie jednak zalecany, gdyż pod wpływem działania promieni słonecznych lakier może wypłowieć, a opony stracą na elastyczności. Wpływ niskich i wysokich temperatur na ogumienie opisaliśmy w poradniku przechowywania opon. Zimą nasz sprzęt narażony jest dodatkowo sporą wilgoć oraz regularne opady śniegu i deszczu. Wszystko to może sprawić, że stalowe elementy pokryją się rdzą, a na łańcuchu i pozostałych elementach napędu pojawią się pierwsze oznaki korozji. 

rower na balkonie

 

Dobrym rozwiązaniem, które ogranicza ryzyko uszkodzeń podczas zimowania roweru na balkonie jest pokrowiec lub pojemnik na rower. Jest wiele rodzajów pokrowców dostępnych na rynku. Wybór odpowiedniego zależy od dostępnego budżetu, wielkości balkonu i oczekiwanego poziomu zabezpieczenia roweru.

pokrowiec na rower

Innym i coraz częsciej stosowanym rozwiązaniem jest oddanie roweru na czas zimy do profesjonalnej przechowywalni rowerów. W takim przypadku po podpisaniu stosownej umowy przechowywania i opłaty za określony czas, oddajemy rower na czas zimy i zyskujemy przestrzeń oraz spokój w zakresie bezpieczeństwa i odpowiednich warunków zimowania roweru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy zimującej rowery

Temperatura w pomieszczeniu

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, przy przechowywaniu roweru bardzo ważna jest odpowiednia temperatura w pomieszczeniu. Temperatura w okolicach 0 stopni może przyczynić się do powstania uszkodzeń lakieru oraz mechanizmów. Podczas wyboru firmy należy więc zwrócić uwagę na to czy pomieszczenie w którym będzie znajdował się rower jest odpowiednio ogrzewane oraz czy jest w nim sucho.

Powierzchnia miejsca

Warto również zwrócić uwagę na to jak duże będzie pomieszczenie w którym przechowywany będzie rower. Ma to wpływ na to w jakiej pozycji będzie znajdował się sprzęt. Zazwyczaj dostępna jest pozycja pionowa, pozioma oraz powieszenie roweru na specjalnych wieszakach. Każda pozycja jest w pełni bezpieczna dla roweru. Rekomendowane jest jednak aby opony nie dotykały powierzchni. Dzięki temu opona uniknie zdeformowaniu czy uszkodzeniu podczas długotrwałego postoju w jednej pozycji. Duże pomieszczenie, wyposażone w odpowiednie stojaki, haki do utrzymania roweru ograniczą ryzyko uszkodzenia roweru w trakcie przemieszczenia nowych rowerów.

zimowanie rowerów

Zabezpieczenie i ubezpieczenie magazynu

Kolejny istotny czynnik to zabezpieczenie magazynu na którym znajdą się rowery. Tutaj warto przede wszystkim postawić na to aby magazyn był dobrze zamknięty i aby włamanie się do niego było utrudnione. Czasem bowiem zdarzają się sytuację w których ktoś włamuje się do magazynu i kradzione są wszystkie rowery. To z kolei sprawia, że pojawia się wiele problemów związanych z odzyskaniem swojego sprzętu oraz pieniędzy. Dlatego też najlepiej samodzielnie sprawdzić jakie zabezpieczenia posiada magazyn. Wystarczą dobrze wykonane drzwi oraz system alarmowy aby nasz sprzęt był dobrze zabezpieczony przed kradzieżą.

Ubezpieczenie magazynu zapewni nam skolei pewność, że w przypadku wystąpienia czy to uszkodzeń parkingowych czy też ewetualnej kradzieży, odzyskamy odpowiedni ekwiwalent za utracone mienie.

Dodatkowe usługi

Firmy zimujące się zimowaniem rowerów bardzo często w swojej ofercie posiadają dodatkowe usługi. Są to między innymi takie usługi jak odbiór roweru od klienta oraz dowóz go do niego po okresie zimowania. Daje to dużą wygodę i jest polecane przede wszystkim osobom, które nie posiadają własnego transportu pozwalającego im na dowiezienie roweru do wybranego miejsca. Niektóre firmy oferują również możliwość odbioru roweru w dowolnym momencie. Jest to istotne w sytuacji gdy na przykład przeprowadzamy się i musimy zabrać rower ze sobą. Inne z kolei dokonują serwisu roweru po sezonie i jednoczesne przygotowanie go, przed kolejnym sezonem.

Zniżki

W przypadku posiadania wielu rowerów warto zapytać o zniżki na ich zimowanie. Bardzo często w takiej sytuacji można liczyć na otrzymanie naprawdę atrakcyjnej cenowo oferty na przechowywanie swojego roweru. Często negocjować cenę można również w sytuacji gdy zostawiamy w danej firmie nasz rower na długi okres lub kilka sezonów.

I na sam koniec rekomendujemy podpisanie odpowiedniej umowy przechowywania. To zawsze będzie odpowiednim dokumentem określającym prawa i obowiązki stron.

 

 

Komentarze

Musisz być zalogowany, aby móc komentować.

Brak komentarzy

do góry